Peníze jsou hlavní materiální složkou života. Bez značného příjmu nemáte peníze na základní životní potřeby. Všechno dnes něco stojí a je důležité si spočítat, co všechno si za své pracně vydělané peníze můžete dovolit. Kromě fixních neboli povinných plateb, které se z našeho peněžního balíčku každý měsíc pravidelně odečítají, nám zůstane malé a někomu i nemalé množství hotovosti na ostatní potřebné výdaje a na zábavu.
 sbírka mincí
Určitě to znáte, čas od času přijde doba, kdy nutně potřebujete odeslat mimořádnou platbu. Většinou je to ve chvíli, kdy si budete chtít koupit něco dražšího, zaplatit si krásnou dovolenou nebo se prostě jen pokazí domácí spotřebič a vy musíte rychle pořídit nový. K tomu je zapotřebí mít dostatečně naspořeno. Docílíte toho správným hospodařením, neutrácením za zbytečnosti a předem promyšlením každé investici.
 

Kapesné ano nebo ne? 

Dumáte nad otázkou, zda svému pubertálnímu dítěti dávat kapesné a kolik by měla být jeho správná výše? Tabulky na to nehledejte, žádné totiž neexistují. Rozhodnout se musíte sami za sebe a vše je čistě jen na vašem uvážení. Někteří zastávají názor, že dítě kapesné nepotřebuje. Vždy, když si chce něco pořídit, tak mu jednoduše přispějete. Měli byste si ale uvědomit, že poskytnutím kapesného, dáváte dítěti možnost, naučit se i v raném věku úspěšné hospodařit. Zkušenosti, které získá, se mu do života budou rozhodně hodit. Dítě začne mít přehled, kolik stojí určité služby a potřeby, začne vnímat hodnotu peněz, začne si jich více vážit a možná i něco našetří.
 
Kolik je tedy ta správná výše kapesného, aby to nebylo málo, ale zase ani ne přehnaně moc? Předpokládejme, že dítěti platíte běžné výdaje jako oblečení, jídlo, školní potřeby. Potřebuje tedy jen přiměřenou část peněz na zábavu s kamarády a na koupení něčeho opravdu mimořádného. Pokud se pro kapesné rozhodnete, měli byste ho dítěti poskytovat měsíčně. Tak jako vy dostáváte měsíční plat, tak by se vaše dítě mělo naučit, že peníze přicházejí jednou za měsíc. Pokud je následně prohospodaří během několika dnů, připravte ho na to, že další finance už nedostane.
 usd peníze
Nezapomínejte ale, že je rovněž důležité, aby si dítě v určitém věku uvědomilo, že ho nebudete dotovat celý život. Je potřeba, aby také vynaložilo úsilí a snažilo se svépomoci brigádou přivydělat nějakou korunu. Přece jenom, peníze, které si vyděláme sami, přinášejí větší radost.
 

Je důležité naučit se hospodařit s penězi
4.2 (84%)5