Jedné polovině z vás se bude zdát tato věta jako naprosto zcestná, ta druhá půlka se mnou bude souhlasit. Nové automobily se staví jako spotřební zboží. Už jen ty malé přeplněné tříválce, obrovská porce elektroniky, ve které se pomalu nevyzná automobilka sama a pokud si náhodou zapomenete při koupi vozu předplatit servis dopředu, jeho zaměstnanec po vás poté bude chtít nemalé částky na opravu obyčejného stěrače, protože spolu s ním se ještě musí překopat senzor na snímání deště a další elektroniky, která s nimi snad ani nesouvisí. Poté vám laxně sdělí, že musí vyměnit oba dva, protože v manuálu mají napsáno, že prostě nemůžou vyměnit jen jeden stěrač ale celý set.

zadek bmw

Našli jste se v tomto odstavci?

Pokud ano, patříte do té poučené skupiny lidí, kteří vsadili na postarší vůz z druhé ruky. Ne nadarmo se zlidověla fráze: „Když už ojetina vydržela tak dlouho, vydrží už navěky“. Což se o nových vozech ne vždy dá říci. Proč tedy využít místo showroomu bazar?

·         Levnější pořizovací cena

·         Lehčí opravitelnost (pokud zrovna nekupujete francouzskou značku)

·         Levnější díly (pokud zrovna nekupujete limuzíny od Mercedesu)

·         Mnohdy až překvapivě dobrý stav

·         Víte, do čeho jdete (se starým modelem bude mít zkušenost rozhodně více lidí než s tím úplně novým)

·         Starší vozy nejsou dokonalé – mají duši (a když ne, seberou vám tu vaši)
řidička dodávky

Na druhou stranu, co když se něco nepovede? Mohou být starší automobily nebezpečnější než ty nové? Ano i ne. Vše záleží na tom, jak pečlivě vybíráte. Předně je důležité zajistit si co nejvíce informací o daném vozidle, i o jeho historii z hlediska automobilky, která jej vyráběla. Obecně není dobré kupovat například úplně první verzi daného modelu, protože automobilky většinou tlačí na to, aby uspíšili jeho vývoj a následné chyby vychytávají až po tom, co se vyrábí. Proto doporučuji hledat spíše poslední ročníky daných modelových verzí, aby byla největší pravděpodobnost, že chyby byly již eliminovány.

Ano, úspěšná koupě bývá často risk. Ale když se jednou povede, už nikdy nebudete litovat, že jste zvolili právě tuto cestu.